FOVİZM RESİM SANATI AKIMININ ÖNCÜSÜ...: RESSAM André DERAİN

22 Aralık 2012 Cumartesi


André Derain...( 1880 - 1954 )

Yüzyıl başında , Paris 'teki  " Avant - Garde " sanat ortamının tam ortasında yer alan bir ressam varsa , bu kuşkusuz  André Derain ' dir. 20. Yüzyıl sanatının gelişmesindeki ilk temel taşlardan biri olan , FOVİZM Akınının önde gelen temsilcileri arasında yer alan ünlü ressam , gençlik yıllarında renk öğesinin anlatım gücünü araştıran resimleriyle ünlendi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız Ordusunda yer alan Derain , savaş sonrasında benimsediği sanat tavrıyla , geçmişin resim ustalarına öykünen manzaralar , çıplaklar , portreler , nature-morté 'lar yapmaya başladı ve bu tavrını yaşamının sonuna dek sürdürdü. İkinci Dünya Savaşı sırasında , artık klasik geleneğin önemli bir temsilcisi sayıldığı için , bir çok meslektaşının tersine  Nazilerin hayranlığını kazanan Derain Almanya 'ya resmi bir ziyaret yaptığı için  Nazi  sempatizanı olmak ile suçlanmış ve Fransızların tepkisini çekmişti. Özellikle yüzyıl başındaki sanatsal üretimi ve tavrıyla 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından olan Derain 'in 1954 yılındaki ölümünden sonra, ünlü heykeltıraş Giacometti şöyle yazmıştı..: " Cézanne ' den beri hiç bir ressam beni bu kadar heyecanlandırmadı , bana bu kadar çok şey öğretmedi. "


Bu yazı , İnternet ortamından alıntı yapılmamıştır...Önemli bir sanat dergisinden alıntı yapılmıştır.
Resimler alıntıdır.


YORUMUM....:
Anré Derain....Fovizm Akının  öncüleri arasında yer almasından daha fazlasını yapan Derain , resim tekniği ile  şaheser eserler vermiş olmasıdır...Cıvıl , cıvıl renk armonisi  ile yaptığı ve sanat camiasına bıraktığı eserlerle Andé Derain bana göre önemli ressamlar arasında yerini alan bir sanatçıdır. Yukarıda yapmış olduğu portre çalışmasını dahi  fovizm akımı ile başarılı biçimde gerçekleştirmiştir.

RESSAM
Sami Samioğlu

8 yorum:

Adsız dedi ki...

çok teşekkür ederim çok işime yaradı kısa ve öz olmuş sağolun :)

Sami Samioğlu dedi ki...

Sizde sağolun.

Adsız dedi ki...

Teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu eline sağlık :)

Rıdvan Taşkıran dedi ki...

başarılarınızın devemını dilerim annem ehşap kursuna gitti oda ehşap yapıyor resimi oda çok seviyor benim üye olmamı o istedi

Rıdvan Taşkıran dedi ki...

annem kendim malzeme alıp yapabilirmiyim diyor küçük kardeşim olduğu için kurslara gidemiyor sizce bilgi edinerek resim yapabilirmi

Sami Samioğlu dedi ki...

Sağ olun..Yardımcı olduğuma memnun oldum .

Ressam Sami Samioğlu

Sami Samioğlu dedi ki...

Teşekkürler...Bende sizin başarılarınızın daim olmasını temenni ederim.

Ressam Sami Samioğlu

Sami Samioğlu dedi ki...

Özelikle yağlı boya resim yapma kitapları satılır..Bu kitaplar usta ressamlar tarafından hazırlanıp satışa sunulur..Bu kitaplardan gerektiği kadar iyi bilgiler öğrenilir..Ayrıca eğer yağlı boya resim yapmak isteniyorsa öncelikle ucuz resim yapılacak yüzey hazırlanması isabetli olur ve ekonomik olur..Kırtasiyelerde kalın mukavva satılır..Bu mukavvalardan alın..Boyacılardan beyaz plastik su bazlı boya alın ve su ile az inceltin enli fırça ile mukavva üzerine sürün..Kuruduktan sonra bir işlem daha var..Boyacılarda beyaz plastik tutkal satılır..Yatrım veya bir kilo olan bu tutkaldan alın ve az su ile inceltin..Beyaz boyadığınız ve boyası kurumuş mukavva üzerine yine enli fırça ile mukavvanın her tarafına bir veya iki kat sürün..( Aslında Mücellit Tutkalı olsa daha iyi olur ama bu tutkul matbaa malzemelerini toptan satışını yapan iş yerlerinde satın alınabilir, bu tutkal çok daha iyi netyice verir..) Mukavvadan resim tuvaliniz hazırlanmış olur ve bu hazırlanan mukavva tuvaller üzeinden çalışmalara başlarsınız..Tecrübeniz artığında şaseye gerili bez tuval üzerinde çalışmalara devam edersiniz..Zira bez tuvaller pahalı olabilir..Mukavvalı tuval çok daha ekonamik olur ve yaptığınız çalışma üzerinden düzeltmeler yapmak çok daha kolay olur...Balarılar.

Ressam Sami Samioğlu

Yorum Gönder